Административен регистър
Общ устройствен план
Индекс на качеството на въздуха
Национална телефонна линия за деца 116 111
Сигнали за неработещо улично осветление

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

21.01.2024

Музеят показва изложба по повод 110 години от рождението на Борис Машалов



Музеят показва изложба по повод 110 години от рождението на Борис Машалов
Ненадминатият народен певец от Севлиево Борис Машалов е роден на 30.01.1914 и животът му е посветен на северняшките песни, с които става известен и любим на няколко поколения.
На дванадесет години Борис напуска родния си град Севлиево със семейството си, което се преселва в София. Той и четиримата му братя се учат на бояджийски занаят. При случайна среща с оперния певец Събчо Събев, Машалов получава покана да учи оперно пеене. По-късно именно Събев го съветва да се занимава само с народно пеене. Талантът му на народен певец е забелязан от тогавашния директор на радио София – Сирак Скитник.
От 1937 г. започва да пее по радиото и едновременно упражнява занаята си. През пролетта на 1944 г. в ресторант сред приятели, Машалов прави мрачна прогноза за бъдещето на Хитлер и изхода от войната за нацистка Германия. Някакъв келнер предава думите му на полицията. На следващия ден Борис Машалов е изпратен в наказателна рота, а после през май го прехвърлят в концентрационен военен лагер близо до Симитли. Появява се възможност за бягство и той успява с няколко други лагерници. Стигат с камион до София.
През годините Борис Машалов все повече се налага като ярък изпълнител на народната песен и получава покана от грамофонната фирма „Симонавия“. В „Симонавия“ той е подпомогнат от професионални педагози. През 1952 г. постъпва в ансамбъла на народната армия като солист. С ансамбъла посещава много страни из цял свят. След това сформира групата "Наша песен" и се отдава изцяло на народната музика. Изнася концерти из цялата страна и в чужбина до смъртта си на 14.07.1962 г.
Дейността на Машалов като изпълнител на народни песни е неделима от работата му на събирач. По време на пътуванията си, лични или служебни, той винаги търси народни песни, записва ги, полага старание веднага да ги научи. В личния му архив има стотици писма с текстове на народни песни, изпратени от почитатели на любимия певец.
За изключителния му талант е награден със званието Майстор на естрадното изкуство, орден Кирил и Методий II степен, а посмъртно с орден Кирил и Методий I степен.
По повод 110-ата годишнина от рождението на нашият земляк Борис Машалов, от 30 януари в Исторически музей - Севлиево, в Хаджистояново училище, макар и с ограничен брой експонати, ще бъде подреден малък музеен кът. В него ще покажем оригинална снимка на прочутия народен певец от времето, когато е отбивал военната си служба в униформа на водолазна команда, грамофонни плочи с негови изпълнения, кратка справка за живота и песните му, запазени материали от чествания, фотокопия и експонати от фонда на музея от средата на 20 век, когато Борис Машалов е на върха на славата си.

 






« назад


Достъп за глухи лица
Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на   жилищния сграден фонд
I Love Bulgaria
Pr_grajdani
Pr_NPO
Pr_firmi