Х ЮБИЛЕЕН НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ „СЕМЕ БЪЛГАРСКО” гр. Севлиево, парк „Казармите” - 27 и 28 април 2024

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

22.10.2023

ОТБОРИ ОТ 4 ДЪРЖАВИ УЧАСТВАХА В МЕЖДУНАРОДНИЯ ТУРНИР ПО ПЕТАНК В СЕВЛИЕВО

Отбори от 4 държави – България, Италия, Сърбия и Република Северна Македония, участваха в Международния турнир по петанк в Севлиево, който се състоя в събота, 21 октомври.

Победата в него грабна отборът на Българската параолимпийска организация.

Община Севлиево бе домакин на състезанието за поредна година.

Надпреварата се организира от Спортен клуб за хора с увреждания „АЛФА“, като състезателите мериха сили на многофункционалната спортна площадка в Боровата гора в града.

Състезанието беше открито от председателя на Българската параолимпийска организация Илия Лалов. Той поздрави участниците и благодари на организаторите за осигурените от тях отлични условия за състезанието. Многофункционалната спортна площадка е специално пригодена за практикуването на петанк.

Общо 12 бяха отборите, които участваха в надпреварата – по един от Италия и Сърбия, два от РСМ, четири от Севлиево и състезатели от Ямбол, Пловдив и Сливен. По жребий отборите бяха разделени на две групи по 6 отбора. Игра се по системата всеки срещу всеки в групите и победителите в групите играха срещу вторите от противниковите групи. Падналите в полуфиналите заслужиха третите места, а до финала достигнаха отбора на Италия и състезателите на Българската параолимпийска организация.

Финалната среща се игра до 13 точки без лимит за времето. Победител с резултат 13:8 точки и заслужил купата за първо място стана отборът на Българската параолимпийска организация. Трети се класираха отборите на Скопие и Севлиево БГ.

Събитието се провежда с финансовата подкрепа на Община Севлиево.

Какво е петанк?

Играта петанк произлиза от Франция, където е национален спорт. Отборите са от един до трима състезатели, които използват дървено топче, наречено кошонета, с диаметър от 7.05 до 8.00 см. и метални топки с тегло от 650 до 800 грама. За деца може да се ползват и топки с тегло 600 грама. Играе се на терени с широчина 3 метра.

Кошонета се хвърля от състезател от единия отбор на разстояние не по-малко от 6.00 метра и не повече от 10.00 метра. Редът на хвърляне се определя от следното правило – хвърля състезател от отбора, на когото не принадлежи най-близката до кошонета топка.

Резултатът от отделните игри се брои на точки. Всяка топка, най-близка до кошонета, носи точка.

Отборът победител от играта получава толкова точки колкото най-близки топки има до дървеното топче, без да има топка на противниковия отбор между тях. Максималният брой точки, които може да получи един отбор, са 6.