Прескочи към основното съдържание на страницата Прескочи до контекстното меню

Културно-историческо наследство

Батошевският мъжки манастир

Батошевският мъжки манастир

БАТОШЕВСКИЯТ МЪЖКИ МАНАСТИР  „УСПЕНИЕ ПРЕСВЯТИЯ БОГОРОДИЦИ” Батошевският мъжки ставропигиален манастир “Успение Пресвятия Богородици” е  възстановен през 1836 година, с усилията и средствата на севлиевската българска общност приблизително на мястото на средновековен манастир от времето на цар Михаил Асен / 1246-1256 г./. За построяването на манастира през ХІІІ век свидетелства каменен надпис…

Батошевският девически манастир

Батошевският девически манастир

Батошевски девически манастир Въведение "Пресветия Богородици" Намира се в центъра на с.Батошево, Севлиевска община, на 16 км от Севлиево, свързан е с третокласен добре поддържан асфалтиран път. Батошевският девически манастир „Въведение Пресвятия Богородици” започва съществуването си от късната есен на 1872 г. с първа игуменка монахиня Магдалина. Той е построен…

Мостът на Колю Фичето над…

Мостът на Колю Фичето над река Росица

МОСТЪТ НАД РОСИЦА Животът в китната севлиевска котловина винаги е бил свързан с течащата през нея река Росица и с живописните завои. Тази близост с реката освен многобройните предимства през отминалите векове водела и до неудобството и необходимостта да бъде прекосявана реката всеки път, когато трябва да се излезе от града…

Паметник на свободата

Паметник на свободата

ПАМЕТНИК НА СВОБОДАТА Паметникът на Свободата в Севлиево е сред първите монументални  паметници на загиналите в Априлското въстание и Освободителната война в млада България. Идеята е на оцелелите опълченци и поборници, обединили се през 1882 г. в опълченско дружество „Лев”. Като първа задача в устава им е записано „...да се…

Ранновизантийска и средновековна крепост Хоталич

Ранновизантийска и средновековна крепост Хоталич

Ранновизантийска и средновековна крепост Хоталич Археологическият обект се намира в най-западната част на Севлиевската планина т.нар. Крушевски баир и отстои на 4 км. северозападно от град Севлиево. Тук р.Росица напуска равното севлиевско поле и изтича в живописен  пролом. След десетилетия системни проучвания, всеки посетител може да види един своеобразен музей…

ХРАМ „СВЕТА ТРОИЦА”

ХРАМ „СВЕТА ТРОИЦА”

ХРАМ „СВЕТА ТРОИЦА” Възможността да се построи „нова”  църква в Севлиево била използвана веднага след края  на т.нар. църковна борба, завършила през февруари 1870 г. с узаконяването със султански ферман на Българската екзархия. Най-уважаваните представители на българската общност, които били и църковни настоятели, събрали веднага необходимите средства. Възложили строежа на…

ХРАМ „СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЯ”

ХРАМ „СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЯ”

ХРАМ „СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЯ” В самия център на днешния град  се издига един от символите на Севлиево, храмът „Свети Пророк Илия”. Трудно е да се установи точно от кога датира той, но най-вероятно е съществувал на това място още в края на далечния ХVІІ век. Това категорично свидетелство за църковна дейност. В…

Часовниковата кула

Часовниковата кула

ЧАСОВНИКОВАТА КУЛА Часовниковата кула  е най - старата запазена обществена постройка в Севлиево. През  ХVІІІ век градът е административно средище и център на занаятчийството и търговията в района. Развитието на занаятчийството налагало спазването на определени правила на работа, права и задължения на занаятчиите. В тази връзка в някои градове на страната…

Бъдете информирани

Абонирайте се! Получавайте първи всички актуални новини, събития, обяви и съобщения от Община Севлиево.

Следвайте ни в социалните мрежи!