Уважаеми учители,
дейци на културата, общественици,
скъпи жители на Община Севлиево!
Днешния ден е камбана, която стряска съня на затъналия в материализъм технологичен човек, за да го жегне в сърцето споменът за онова славно време, когато нашенци са си продавали нивите, за да си купят пушка, дарявали са си къщите, за да се стори от тях училище и с лична пара са плащали на най-добрите даскали да им изучат децата, а на най-именитите скулптори да им издигнат паметник на най-висшата ценност - Свободата.
Севлиево е може би един от най-ярките примери за смисъла и ролята на Деня на народните будители, съчетал исполинския дух на светите Седмочисленици, на небесния покровител на България свети Йоан Рилски, на Паисий Хилендарски и множество пазители на вярата, четмото и писмото, културата и съвестта.
За нас този ден има свое дълбоко сакрално звучене и смисъл, защото отгръща прашните страници на страдалната ни история. Нашето минало е пример за това как се пробужда народ - с ограмотяване, с безрезервна грижа за другите, със себеотрицание и лична жертва. Подобно на Раковски, поставил някога основите на национално-освободителната борба, в Севлиево сам хаджи Стоян Николов дава имота си за училище и издържа даскалите, които учат севлиевските деца - Петко Рачев Славейков, а също поп Пенчо Димов и Никола Иванов, преписали и разпространили "История славноболгарска". А хаджи Ангел Иванов, останал в паметта на севлиевци като голям патриот, общественик и будител, учител в Хаджистояновото училище, твори църковни песнопения и е един от инициаторите за възобновяването на църквата "Свети Пророк Илия” през 1834 г. и на Батошевския манастир през 1836 г.
Това училище завършват градския ни лекар и аптекар д-р Стойчо Христов, ръководителят на революционния комитет Стефан Пешев, Никола Дабев, Никола Генев, братята Никифор и Димитър Бояджиеви. Пак учителки ще ушият и знамето на въстанието. А свещеник Ненчо Несторов ще е сред първите, преводачи на Светото Евангелие на говорим български език. Той сам ще финансира отпечатването му през 1865 г. и сам ще го разпространява в най-отдалечените български земи. Друг духовник - Марин Софрониев ще учи децата, но и ще реформира образователната система, въведждайки нови учебни предмети, а после ще стане и член на Севлиевския революционен комитет, основан от Васил Левски през 1870 г.
Така логично именно тук след време ще се родят едни от най-образованите хора за времето си: поетесата Мара Белчева, писателката Фани Попова - Мутафова, докторът по право Атанас Москов, световно известните скулптори Асен и Илия Пейкови, и много други.
Дълбок поклон пред делото на тези преди нас и нека думите на министъра на просвещението Стоян Омарчевски, предложил 1 ноември за ден на народните будители, да отекнат във всяко българско сърце като завет за съдбоносната ни мисия като народ:
“…Когато е обезверен и объркан в духовните си ценности, българският народ търси упование и надежда във всички ония морални и културни качества, които носи в душата си… малките и големите, знайните и незнайните, които не са оставили никога народните идеали да бъдат помрачени, надеждата и вярата за тяхното постижение да угаснат. Те са най-верните изразители на спонтанната воля на българския народ към безкористно и всестранно развитие, самоопределение и утвърждение като културна сила. Те са живата и вечна връзка между минало-настоящето-бъдеще, те са безсмъртната гаранция, че нашият народ ще прескочи всички съдбоносни изпитания и ще оцелее”.
Честит празник, днешни и бъдещи будители!
И нека свети Иван Рилски ни закриля!
Д-р Иван Иванов
Кмет на Община Севлиево